NTRM_logo_horisontal_SvartNTRM_logo_horisontal_SvartNTRM_logo_horisontal_SvartNTRM_logo_horisontal_Svart
  • HJEM
    • Besøk oss i sommer
    • Utstillinger
    • Museumsanlegg
    • Kulturhistorien i Nord-Troms
    • Håndverk og husflid
    • Fotosamling
  • NETTBUTIKK
  • OM OSS
    • Museets samling
    • Prosjekter
    • Om museet
    • Organisasjon
    • Designmanual for Nord-Troms museum
  • KONTAKT OSS
  • NO
✕
  • Hjem
  • Aktuelt
  • Maskebettet, gjenstander knytta til fiske og fangst og samlingsforvaltningsplanen

Maskebettet, gjenstander knytta til fiske og fangst og samlingsforvaltningsplanen

Maskebettet

NTRM arbeider for tiden med en samlingsforvaltningsplan. Samlingsforvaltningsplanen skal bl.a. inneholde retningslinjer for hvordan vi skal registrere og dokumentere gjenstander, hvordan gjenstandene skal oppbevares og håndteres, hvordan gjenstandene kan vises fram og formidles, og sist men ikke minst hvordan museet skal samle inn nye gjenstander og hva museet skal samle på.
Gjenstandssamlinga teller i dag ca. 19 000 gjenstander. En viktig del av arbeidet med planen har vært å utføre en grundig gjennomgang av samlinga. Samlinga består av mange delsamlinger, noen av disse meget omfattende og verdifulle, spesielt sett i lys av utraderinga av materiell kultur som skjedde i regionen under 2.verdenskrig.
I tillegg til delsamlingene «drakt og tekstiler» og «verktøy og redskaper for utøving av husflid og håndverk», er samlinga knytta til fiske den største og mest omfattende delsamlinga til Nord-Troms Museum. De fleste fiskeredskapene er datert til perioden 1900 – 1950, men der er også et stort antall fra 1800-tallet. Et søk i gjenstandsdatabasen viser 100 registrerte fiskegarn og 110 registrerte lineklaver, noe som gir et bilde av størrelsen på denne delsamlinga.
Delsamlinga rommer et meget stort antall vanlige og mindre vanlige gjenstander som for eksempel: akkardregger, flyndrespyd, fløyter, forsyngonger, garn, garnkjevler, garnnåler, garnruller, glasskavler, harpuner, hvalrosspyd, håver, jukser, kastebokser, kavler, liner, lineklaver, lystergafler, makkegafler, skjellkliper, skjellploger, støypeformer for agn, treslire benytta til spekk-knivene under selfangst på Vestisen, vannkikkerter og neverfløyter.Samt et båtdrag, ei tørrfiskpresse og en stor tønne til barking av fiskegarn.
Ei perle i denne rike delsamlinga er et lite antall forseggjorte maskebett (se bildet). Maskebettet (også kalt garnsule eller sildegarnklave) er et lite redskap som sammen med garnnål og garnkjevle (redskap for å få ønska maskeviddestørrelse) ble brukt til å binde fiskegarn. Maskebettet ble festa til en krok og fungerte som et startredskap for garnbindinga. Pinnen i maskebettet er løs og ble tatt ut når garnet var ferdig. Mindre maskebett for sildegarn var ofte kjæreste/forlovelses gaver da det var vanlig at jentene bandt sildegarnene. Det var vanlig at disse hadde utskjært mønster, gjerne med hjertemotiv.

Les også

Plakat for festivalen Paaskiviikko. Grafisk tegning.

Åpent tun på Karnes i Lyngen


Les mer
Plakat for festivalen Paaskiviikko. Grafisk tegning.

Kulturdag på Tørfoss kvengård


Les mer
Ungdommer som sitter tett sammen ute i naturen foran et vann. De smiler og er pent kledd. Sort-hvitt foto

Fotokafé på Flerbrukshuset


Les mer

Siste nytt

  • Lærarbeid med preging
  • Kavelbinding, knuter og tau
  • Åpent tun på Karnes i Lyngen
  • Kulturdag på Tørfoss kvengård
  • Fotokafé på Flerbrukshuset
  • Håndverk- og bruktmarked på Markedsplassen

KONTAKT OSS

  • Hovedveien 2, 9151 Storslett
  • +47 975 58 330 (man-tors 10-14)
  • post@ntrm.no

FØLG OSS

  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram

NYTTIGE RESSURSER

  • Museumsguiden
  • Kulturminnesøk
  • Arkitekturguiden
  • Digitalarkivet
  • Digitalt museum
  • Nasjonalbiblioteket

ÅPNINGSTIDER HALTI

Man–Fre: 09.00–15.00

Alle foto: Ola Solvang, Ørjan Bertelsen, Nord-Troms museum

Tilgjengelighetserklæring

© 2024 Nord-Troms Museum
0

kr0.00

  • No translations available for this page