Privatarkivnettverkene i Troms og Finnmark møttes på Halti 22.-23. oktober for felles faglig samling.
Besøk av Nasjonalbiblioteket, Oslo museum og Statsarkivet
Vi hadde besøk av Nasjonalbiblioteket som presenterte jobben de gjør med å digitalisere kulturarven i stor skala.
Fotoarkivar Alexander Lindbäck kom fra Oslo musem for å dele praksiser og erfaringer fra jobben med foto som del av privatarkiv.
Statsarkivet kom også og fortalte om sine prosjekter om kulturarv og beredskap.
Deltakere fra hele Troms og Finnmark på Halti
Godt og vel tjue deltakere fra ulike museum og arkivinstitusjoner i Troms og Finnmark var med på nettverksmøtet, organisert av nettverkskoordinatorene Hanna Hovas (Finnmark fylkeskommune) og Tove Elisabeth Nypan (Troms fylkeskommune).
Deltakerne var veldig fornøyde med å få besøke Storslett og Halti. De fikk omvisning i museets utstilling og på Halti-bygget, hvor aktører fra kultur, natur og næring er samlet under ett tak.
Nord-Troms museum og privatarkiv
Nord-Troms museum er medlem i privatarkivnettverket i Troms og vi har i underkant av hundre privatarkiver fra bedrifter, lag og foreninger og privatpersoner i vår samling.





