NTRM_logo_horisontal_SvartNTRM_logo_horisontal_SvartNTRM_logo_horisontal_SvartNTRM_logo_horisontal_Svart
  • HJEM
    • Besøk oss
    • Utstillinger
    • Museumsanlegg
    • Kulturhistorien i Nord-Troms
    • Håndverk og husflid
    • Fotosamling
  • NETTBUTIKK
  • OM OSS
    • Museets samling
    • Prosjekter
    • Om museet
    • Organisasjon
    • Designmanual for Nord-Troms museum
  • KONTAKT OSS
  • NO
✕
  • Hjem
  • Aktuelt
  • Nytt samarbeid mellom Nord-Troms Museum og 4H i Finland

Nytt samarbeid mellom Nord-Troms Museum og 4H i Finland

Logo Erasmus+

Hvordan få 13-15-åringer til å engasjere seg i historie og kultur? Det er et spørsmål mange museumsformidlere står overfor, og som Nord-Troms museum skal utforske i et samarbeidsprosjekt med Länsi-Saimaan 4H-yhdistys fra Sør-Karelen i Finland. Prosjektet er støttet av Erasmus+.

Mål: Lære nye metoder og få ny inspirasjon

Nord-Troms Museum har et ønske om å forbedre skolebesøkene for aldersgruppen 13-15 år, og målet med Erasmus+-prosjektet er å lære nye verktøy og metoder for å jobbe med ungdom. Samarbeidspartneren Länsi-Saimaan 4H-yhdistys har lang erfaring med å jobbe med ungdom og lede workshops i nettopp slike metoder.

Länsi-Saimaan 4H-yhdistys ønsker på sin side å hente nye ideer og perspektiver på hvordan arrangere arrangementer og festivaler sammen med unge, ikke bare for dem.

To aktiviteter – en studiebesøk i Sør-Karelen og jobbskygging under Riddu Riddu

Prosjektet består av to hovedaktiviteter:

1. Studiebesøk i Sør-Karelen, Finland

Ansatte fra Nord-Troms Museum til reiser til Länsi-Saimaan 4H-yhdistys på studietur. Vi møter Länsi-Saimaan 4H, naboorganisasjonen Ampun 4H-yhdistys og ungdomsarbeideren i Lemi kommune.

Målet er å lære konkrete måter å samarbeide med ungdom på – slik 4H og deres partnere allerede gjør med suksess.

2. Jobbskygging under Riddu Riddu-festivalen i Kåfjord, Norge

Merja Kuukka fra Länsi-Saimaan 4H-yhdistys besøker den internasjonale urfolksfestivalen Riddu Riddu, hvor Nord-Troms museum er samarbeidspartner. Festivalen har eget familieprogram, barnefestival, ungdomsleir, seminarer, kunstutstillinger – og ikke minst sin egen ungdomsstab.

Merja blir en del av teamet sammen med Tania Lopez fra Nord-Troms Museum, som har lang erfaring med å arrangere barne- og ungdomsverksteder på festivalen. Sammen skal de jobbe med frivillige ungdommer i alderen 14–18 år – og sikre at ungdommene selv er med på både planlegging og beslutninger.

Forventede resultater: Konkrete verktøy og varige nettverk

  • Museumspersonalet fra Nord-Troms Museum tar i bruk nye metoder og ideer i sine omvisninger for tenåringer. De vil skape mer aktive og engasjerende skolebesøk.

  • Länsi-Saimaan 4H-yhdistys bruker inspirasjonen og motivasjonen fra Riddu Riddu til å arrangere bedre og mer ungdomsstyrte arrangementer hjemme.

 

Les også

Plakat for festivalen Paaskiviikko. Grafisk tegning.

Åpent tun på Karnes i Lyngen


Les mer
Plakat for festivalen Paaskiviikko. Grafisk tegning.

Kulturdag på Tørfoss kvengård


Les mer
Ungdommer som sitter tett sammen ute i naturen foran et vann. De smiler og er pent kledd. Sort-hvitt foto

Fotokafé på Flerbrukshuset


Les mer

Siste nytt

  • Lærarbeid med preging
  • Kavelbinding, knuter og tau
  • Åpent tun på Karnes i Lyngen
  • Kulturdag på Tørfoss kvengård
  • Fotokafé på Flerbrukshuset
  • Håndverk- og bruktmarked på Markedsplassen

KONTAKT OSS

  • Hovedveien 2, 9151 Storslett
  • +47 975 58 330 (man-tors 10-14)
  • post@ntrm.no

FØLG OSS

  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram

NYTTIGE RESSURSER

  • Museumsguiden
  • Kulturminnesøk
  • Arkitekturguiden
  • Digitalarkivet
  • Digitalt museum
  • Nasjonalbiblioteket

ÅPNINGSTIDER HALTI

Mandag – Onsdag – Fredag: 10.00 – 14.00

Alle foto: Ola Solvang, Ørjan Bertelsen, Nord-Troms museum

Tilgjengelighetserklæring

© 2024 Nord-Troms Museum
0

kr0.00

  • No translations available for this page