NTRM_logo_horisontal_SvartNTRM_logo_horisontal_SvartNTRM_logo_horisontal_SvartNTRM_logo_horisontal_Svart
  • HJEM
    • Besøk oss
    • Utstillinger
    • Museumsanlegg
    • Kulturhistorien i Nord-Troms
    • Håndverk og husflid
    • Fotosamling
  • NETTBUTIKK
  • OM OSS
    • Museets samling
    • Prosjekter
    • Om museet
    • Organisasjon
    • Designmanual for Nord-Troms museum
  • KONTAKT OSS
  • NO
✕
  • Hjem
  • Aktuelt
  • Bli med på kvenferga på kvenfolkets dag 16.mars

Bli med på kvenferga på kvenfolkets dag 16.mars

Bli-med-på-kvenferga-på-kvenfolkets-dag-16.mars

Fredag den 16. mars blir det liv og leven på Lyngenferga! Ikke siden læstadianerstevnene i hin hårde dager har det vært sånn liv og røre på ferga. Den gangen fortelles det at rungende salmesang fortsatte på ferga over fjorden – etter at stevnet på Lyngseidet var ferdig. Denne gangen er det Kvenfolkets dag som skal feires – med brask og bram!

Det er Nord-Troms museum som står bak arrangementet. Museet har fått med Halti kvenkultursenter, og dessuten mange gode krefter i det kvenske miljøet, og er klar til å kaste loss førstkommende fredag klokken 13.30 fra Olderdalen. Programmet vil variere noe fra tur til tur, men vi kan love interessant kulturformidling og høy trivselsfaktor! Kvenflagget skal vaie i vinden, og programmet er spennende og mangfoldig:

–          Kvenske fortellinger ved Reidun Mellem

–          Mikro-kurs i kvensk hverdagsspråk ved Bjørnar Seppola og Åge Mellem

–          Konkurranser og loddtrekning av premier for liten og stor

–          Barneaktiviteter

–          Kvensk musikk ved Kristin Mellem, Øystein Fredriksen, Bjørnar Seppola, Elin Seppola Brandvoll og Väinö Nilssen (varierer mellom ulike fergeavganger)

–          Salg av bøker, CD-er og kven-effekter

–          Gratis jakkemerker

–          Barnesang/allsang

–          Gratis kaffe, saft og Kangos-kaker

Bjørklids ferjerederi stiller velvillig Lyngenferga til disposisjon for feiringa, og spanderer endatil kaffe på alle passasjerer som vil være med og feire. Nord-Troms museum byr på saft og tradisjonelle Kangos-kaker. Her kan du sette deg ved et bord og sjabbe ed en kven, eller du kan ta kvendrakten i nærmere øyesyn. Museet har lagd informasjonsplakater for den som vil sette seg inn i kvenenes historie i vår region. Programmet har vokst dag for dag, og vi gleder oss stort til denne begivenheten. Det blir også gratis utdeling av jakkemerker med kvenflagg-symbol. Vi håper at passasjerene bærer jakkemerket videre, sånn at et synlig tegn på feiringen av Kvenfolkets dag brer seg ut i hele regionen.

Nord-Troms museum og Halti kvenkultursenter oppfordrer folk til å ta en ekstra fergetur fredag 16. mars! Dette blir en unik opplevelse. Og husk – det er gratis hvis man setter igjen bilen!

Arrangementet er et samarbeid med Bjørklid Ferjerederi, Halti Kvenkultursenter, Kvenlandsforbundet og Norske Kveners Forbund. Velkommen!

08Fergetider:

Fra Olderdalen:

13:30

15:10

17:00

Fra Lyngseidet:

14:15

15:55

17:45

Les også

Gamslett Lyngen

Gamslettdagen


Les mer
Fire kvinner viser frem hjemmesydde kaffeposer i skinn. De sitter på en benk foran en gammel handelsgård fra 1700-tallet med hvit fasade.

Maursund håndverksfestival


Les mer
Plakat med invitasjon til åpning av utstilling om lyngshestens historie. Foto av ett lyngshestføll og bakparten til en voksen lyngshest.

Åpning av utstillingen: Lyngshesten – levende kulturarv i nord


Les mer

Siste nytt

  • Gamslettdagen
  • Maursund håndverksfestival
  • Åpning av utstillingen: Lyngshesten – levende kulturarv i nord
  • Utstillingen Bjørnespor på Halti
  • Sømkurs for ungdom
  • Frynsing av silkesjal

KONTAKT OSS

  • Hovedveien 2, 9151 Storslett
  • +47 975 58 330 (man-tors 10-14)
  • post@ntrm.no

FØLG OSS

  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram

NYTTIGE RESSURSER

  • Museumsguiden
  • Kulturminnesøk
  • Arkitekturguiden
  • Digitalarkivet
  • Digitalt museum
  • Nasjonalbiblioteket

ÅPNINGSTIDER HALTI

Tirsdag, torsdag og fredag: 10.00–15.00

Alle foto: Ola Solvang, Ørjan Bertelsen, Nord-Troms museum

Tilgjengelighetserklæring

© 2024 Nord-Troms Museum
0

kr0.00

  • No translations available for this page